’Projekt klubbesøg’ skal sikre en løbende dialog med klubberne i forbindelse
med den fortsatte implementering af DBUs ’Holdninger og handlinger’. Tilmelding nederst på siden eller på lokalunionernes hjemmesider.

Siden februar måned 2006, hvor ’Holdninger & handlinger’ blev lanceret, har DBU og lokalunionerne været i fuld gang med at sikre en løbende implementering og formidling af de nye tanker inden for dansk børne- og ungdomsfodbold til interessenterne i dansk fodbold. Nu intensiveres denne via blandt andet ’projekt klubbesøg’, der i de kommende år skal sikre en konstruktiv dialog mellem lokalunionerne og DBU samt klubbernes ledere, forældre og trænere.
"Holdninger & handlinger er på ledelsesmæssigt niveau blevet taget godt imod i klubberne og lokalunionerne. Besøgene i klubberne er et forsøg på at nå skridtet længere ud og også komme i dialog med trænere og forældre. Det er nemlig dem, som skal føre holdninger ud i praksis," lyder det fra Steen Jørgensen fra DBUs Børn og Ungdom.
Klubbesøgene kommer til at fungere som et informations- og dialogmøde for alle, der er tilknyttet fodboldklubben og interesserede i børnefodbold. På temaaftenen vil man blandt andet uddybe baggrunden for ændringerne i dansk børnefodbold, og belyse hvorfor det er så vigtigt både for dansk fodbold og for fastholdelsen af de unge spillere, at miljøet omkring de unge ændres. Herunder rundes forældrenes og trænerens rolle ligeledes. Temaaftenen i klubberne er også en lejlighed for trænere og forældre til at stille spørgsmål vedrørende de nye spilleformer til den fremmødte ambassadør.
Tilmelding
Ambassadørerne vil hovedsageligt have en baggrund som instruktør eller konsulent i en af lokalunionerne og vil i løbet af februar måned blive uddannet til at kunne komme på besøg i klubberne. Projektet har en foreløbig tidshorisont på tre år, hvorefter man håber at have opnået målet på omkring 80 procent af danske fodboldklubber som har haft afholdt en temaaften. Arrangementet er gratis og vil have en varighed af to timer.
Klubber, der er interesserede i at få en ambassadør ud til en temaaften, kan tilmelde sig via lokalunionernes hjemmesider eller ved at sende en mail til følgende kontaktpersoner i LU. Anfør venligst ønskede tidspunkter for afholdelse af tema-aftenen (gerne flere tidspunkter) samt navn på klub og kontaktperson.
Tilmelding kan foregår hos følgende personer/links:
DBU Jylland - klik
her DBU Sjælland - klik
her
DBU Fyn - klik
herDBU Lolland-Falster - klik
herDBU København - klik
herDBU Bornholm - klik
her