Nyheder

Sejr til U/18-landsholdet

0 anbefalinger
U/18-landsholdet fik endelig hul på bylden med to scoringer mod Belgien. Danmark vandt dermed den sidste kamp i puljen med 2-1 og endte på en samlet andenplads efter netop Belgien
U/18-landsholdet sluttede firenationersturneringen i Portugal af med maner.

På trods af at Danmark kom bagud med 1-0 mod Belgien, som på forhånd var sikret den samlet sejr i turneringen, lykkedes det holdet at score to mål i den sidste halve time. Dermed sluttede Danmark på et samlet andenplads i turneringen.

I de første 60 minutter af kampen var der ikke meget, der tydede på, at Danmark ville trække sig ud af kampen som vinder mod et velspillende belgisk hold.

Ganske vist havde danskerne lige så meget spil som Belgien, men de chancer, som blev skabt, blev ikke udnyttet efter fortjeneste.

Mike Lindemann Jensen og Casper Johansen var begge de største syndere med afbrændere tæt på mål. Derimod kom Belgien foran på et skud som tilfældigt strejfede en dansk spiller, så bolden ændrede retning og snød en sagesløs dansk målmand.

Men i kampens sidste halve time scorede Danmark to mål i løbet af 10 minutter, og selv om Belgien pressede for at udligne, kunne danskerne trække sig tilbage med sejren efter de 90 minutter.
”Jeg synes, at det var fortjent, at vi vandt,” siger træner Per Andersen.

”Vi spillede mindst lige så godt som Belgien, og når man samtidig tænker på, at vi har et par spillere gående hjemme, som uden tvivl senere kan forstærke holdet, er jeg ikke nervøs for de kommende EM-kampe i oktober,” fortæller Per Andersen og henviser til de kommende U/19 EM-kvalifikationskampe mod Frankrig, Finland og Malta.

I dagens anden kamp vandt Portugal 4–0 over Rumænien og sluttede på en tredjeplads med Rumænien som agterlanterne.

Kamprapport
Kamp
Belgien – Danmark
Hold
U/18-landsholdet
Status
Turnering i Portugal
Dato
Søndag 12. februar 2006, kl. 09.30
Resultat
1–2 (0–0)
Dommer
Carlos Xistra, Portugal
Linjedommere
Paulo Carrilho og Jorge Cruz, Portugal
Reservedommer
Pavel Cristian Balaj, Rumænien
Sted
Castelo Branco
Tilskuere
75
Startopstilling
16
Emil Jensen
B. 93
5
Troels Christiansen
Lolland-Falster All.
6
Frederik Krabbe   anfører
AGF
8
Michael Lumb
AGF
9
Matti Lund Nielsen 
OB
10
Nicki B. Nielsen
Frem
11
Theis Pedersen
OB
12
Anders Degn Randrup
Brøndby
15
Mike Lindemann Jensen
Brøndby
17
Alexander Vorobjov 
B.93
18
Casper Johansen 
AC Horsens
Kampforløb
Min
Status
Spiller
46
1 – 0
 
65
1 – 1
Casper Johansen
75
1 – 2
Niels Bach Kristensen
Ind og udskiftninger
Min
Ind
Ud
63
Nr.  7 – Niels Bach Kristensen,  AGF
Mike Lindemann Jensen
63
Nr. 13 – Christian Sivebæk,  FCM
Alexander Vorobjov 
Advarsler/Udvisninger
Min
Type
Spiller
62
Advarsel
Frederik Krabbe
70
Advarsel
Theis Pedersen
Ikke benyttet
1
Jesper Weinkouff Christensen
FC Midtjylland
2
Nicolaj M. Agger
Brøndby
3
Kristian Bo Andersen  
Brøndby
4
Andreas Bjelland
Lyngby
14
Joakim Steiness
Esbjerg fB
 

Af: Jacob Wadland

13. februar 2006, 09:43

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: