Nyheder

Spillernes sikkerhed højeste prioritet

0 anbefalinger
DBU gennemfører som planlagt landskampen mod Israel i Tel Aviv onsdag den 1. marts efter at have konsulteret de israelske og danske udenrigstjenester samt daglig kontakt med Politiets Efterretningstjeneste. Spillerne klar til landskampen.
Spillernes sikkerhed har haft højeste prioritet for Dansk Boldspil-Union (DBU) i beslutningen om gennemførelsen af den planlagte landskamp mod Israel i Tel Aviv næste onsdag.
 
I lighed med, at konsekvenserne af Jyllands-Postens trykning af de såkaldte ”Muhammed-tegninger” har skabt en ny helt udenrigspolitisk situation for den danske regering og en ny handelsmæssig situation på det internationale marked for en række danske virksomheder, har DBU også gjort sig ekstraordinære overvejelser omkring landsholdets første udenlandsbesøg, efter den såkaldte ”Muhammed-krise” startede i januar.
 
DBUs administration har derfor haft en indgående kontakt til de danske eksperter og myndigheder indenfor sikkerhedsområdet, mens landstræner Morten Olsen har vurderet kampens sportslige aspekter.
 
Anbefalingerne og holdningerne blev tirsdag middag drøftet af DBUs Forretningsudvalg på et telefonmøde, og her blev det besluttet at gennemføre kampen som planlagt.
 
 
Daglig kontakt med PET
 
”Vi har først og fremmest forholdt os til en række rationelle forhold og har senest også haft nogle mere irrationelle betragtninger med i overvejelserne omkring gennemførelsen af landskampen mod Israel,” forklarer kommunikationschef Lars Berendt, og uddyber:
 
”Vi har ligesom i tidligere tilfælde, hvor vi har stået overfor besøg i lande, hvor sikkerhedssituationen er en anden, end vi er vant til, haft kontakt til de danske eksperter på dette område, primært Udenrigsministeriet og Politiets Efterretningstjenste (PET).”
 
”Den næsten daglige kontakt med PET samt de mere generelle vurderinger, vi har modtaget fra den danske og israelske udenrigstjeneste, har resulteret i en entydig vurdering om, at der rent sikkerhedsmæssigt intet er til hinder for at gennemføre kampen som planlagt,” understreger Lars Berendt.
 
DBU har gennem årene udvidet sit samarbejde med PET, således at efterretningstjenesten eksempelvis altid har en repræsentant med i DBUs delegation, når landsholdet deltager ved EM- og VM-slutrunder samt ved enkeltstående landskampe ud fra en individuel betragtning. PET vil således også have to medarbejdere med landsholdet under opholdet i Israel.
 
Lars Berendt understreger, at prioriteringen for gennemførelsen af landskampe generelt er deres sportslige berettigelse og naturligvis selve arrangementet.
 
 
Sportslig berettigelse
 
Med i vurderingen af en kamps sportslige berettigelse hører også mere irrationelle og subjektive betragtninger, som den sportslige sektor er ansvarlig for.
 
”Landsholdet består som bekendt af 11 spillere på banen og syv, som starter på bænken. Det er mennesker, vi har med at gøre, og derfor har vi selvfølgelig også haft de mere følelsesmæssige betragtninger med inde i vores overvejelser,” forklarer landstræner Morten Olsen, og uddyber:
 
”Mediernes omtale og billeder af ambassadeafbrændingerne og demonstrationerne rundt om i verden har naturligvis også gjort et indtryk på spillerne og deres familier. Og alle os, der har familie, og som rejser til Israel, har naturligvis stiftet bekendtskab med den bekymring, vores familier har med, at vi som landshold rejser til udlandet i øjeblikket.”
 
”Det har derfor været min opgave at vurdere, om spillerne kan abstrahere fra deres egne og deres familiers usikkerhed i tilstrækkelig grad til, at kampen fortsat har en sportslig berettigelse. Og efter mine seneste samtaler med en gruppe af spillerne er det min overbevisning, at vi fortsat kan få et godt, sportsligt udbytte ud af kampen,” understreger Morten Olsen.
 
 
En ny situation for sportsfolk
 
”Vores opgave som fodboldforbund bliver fremadrettet at bevidstgøre spillerne på vores forskellige landshold om, at der - i alle tilfælde i øjeblikket – desværre eksisterer en ny udenrigspolitisk situation for Danmark. Jyllands-Postens karikatur-tegninger bragt så meget negativ fokus på Danmark, at danske statsborgeres personlige sikkerhed er blevet forringet. Derfor også danske sportsfolks,” siger Lars Berendt.
 
I perioden fra den 27. marts til den 3. april deltager U/17-landsholdet eksempelvis i en kvalifikationsturnering i UEFAs Elite Round (mellemrunden) om en plads ved EM-slutrunden for denne årgang med deltagelse af Frankrig, Tjekkiet og værtsnationen Tyrkiet i Antalya på den tyrkiske sydkyst.
 
”De eksperter, vi lytter til, har imidlertid også pointeret, at sikkerhedsbilledet ikke kun gælder for os, når vi er udlandet, men for så vidt også for os, når vi bevæger os indenfor vores eget lands grænser.”
 
Blandt andet derfor har det ikke været et reelt tema at flytte kampen fra Tel Aviv til København.
 
DBU indgik aftalen om datoen for landskampen med det israelske fodboldforbund, IFA, i slutningen af december måned, hvor konsekvenserne af Jyllands-Postens Muhammed-tegninger endnu ikke var kendt.
 
Kampen i Tel Aviv er en såkaldt returforpligtelse fra venskabslandskampen i Parken 17. april 2002, som Danmark vandt 3-1.
 
Det israelske fodboldforbund har i den aktuelle situation stillet DBU helt frit i beslutningen om at gennemføre kampen.
 
 
 

Af: Jacob Wadland

21. februar 2006, 01:50

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: