Fokus på fysisk træning og forsvarsspil, da U/21-landsholdet mandag formiddag trænede under solen i Santiago. Jonas Troest trænede ikke med resten af truppen grundet en hævet ankel.

Allerede på andendagen af U/21-landsholdets træningstur til Chile blev der lagt fokus på fysisk træning. I mellem de fysiske øvelser blev der også plads til lidt taktisk træning med især fokus på forsvarsspillet.
Om det skyldes en god nats søvn eller en hurtig tilvænning til det noget varmere chilenske klima – i hvert fald synes de fleste af spillerne umiddelbart at have vænnet sig til varmegraderne, der i dag lå mellem 25 – 30 grader.
Som ved gårdsdagens sene eftermiddagstræning stod assistenttræner John Bredal også for træningen af målmændene ved mandagens formiddagstræning. Derefter blev det kantspillernes tur til at træne indlæg og afslutninger. Flemming Serritslev stod for dagens fysiske og taktiske træning, der havde fokus på især forsvarsspillet og pasningsspil. Dagen blev sluttet af med kamptræning på hele banen.
En hævet ankel var skyld i at Silkeborg Jonas Troest stod over dagens hold-træning og trænede i stedet med holdets fysioterapeut, Nicolai Jørgensen.
Holdet har endnu et træningspas mandag eftermiddag, hvor fokus vil være på teknisk træning, også for målmændene. Tirsdag skal U/21-landsholdet udover træning også på besøg på den danske ambassade i Santiago, inden holdet tager nordpå til Antofagasta onsdag, hvor første kamp skal spilles torsdag klokken 19.00 lokal tid (23.00 dansk tid).
U/21-landsholdets kamp mod Club Unión Española bliver allerede spillet den 25. januar og ikke som planlagt den 26. januar. Ændringen skyldes, at den chilenske turnering er rykket frem og starter allerede den 27. januar. Kampen spilles på Santa Laura Stadion i Santiago klokken 22.00 lokal tid.
Læs mere om U/21-landsholdet
her