Se den danske startopstilling til landskampen Danmark-Irland på NRGi Park i Århus i aften her på siderne fra klokken 19.00. Se landsholdet live – køb billetter hos Billetnet – eller følg den direkte transmission på TV2.

Landstræner Morten Olsen har alle 20 spillere til disposition til aftenens landskamp mod Irland.
Du kan se startopstillingen her på siderne fra klokken 19.00. Og du kan enten følge landsholdet live på NRGi Park med start klokken 20.00 – billetter sælges hos Billetnet - eller se kampen på TV2.
Opgøret bliver det 13 mellem Danmark og Den Irske Republik siden den første kamp tilbage i 1956. Faktisk er det kun den seneste kamp i 2002, der ikke har været kvalifikationskamp med Irland som det mest vindende mandksab med fire sejre, fem kampe er endt uafgjort, mens Danmark kun har vundet de tre.
Den første sejr var tilbage i maj 1969, hvor Danmark vandt VM-kvalifikationskampen 2-0. Derefter kom den anden og tredje sejr i samme VM-kvalifikationsturnering til VM-slutrunden i Mexico i 1986, da landsholdet i november 1984 vandt 3-0 hjemme og præcis ét år efter vandt returkampen på Lansdowne Road i Dublin med 4-1.
Den seneste kamp – og hidtil eneste venskabskamp – ligger tilbage til marts 2002, hvor et irsk hold med den senere Chelsea-spiller Damian Duff i topform rundbarberede Danmark med 3-0 på mål af Ian Harte, Robbie Keane og Clinto Morrison.
Den danske startopstilling var Thomas Sørensen, Thomas Rytter, René Henriksen, Martin Laursen, Jan Heintze, Christian Poulsen, Brian Steen Nielsen, Allan Nielsen, Dennis Rommedahl, Jesper Grønkjær og Ebbe Sand. Peter Kjær, Peter Madsen, Peter Løvenkrands og Niclas Jensen kom alle på banen i anden halvleg, mens Thomas Frandsen, Jan Michaelsen og Mads Jørgensen ikke blev benyttet.
Fem år er lang tid i fodbold, og derfor er der kun fem spillere i den aktuelle landsholdstrup, som var med i 0-3-blamagen dengang; Martin Laursen, Dennis Rommedahl, Jesper Grønkjær, Peter Løvenkrands og Niclas Jensen.
Der er derfor revanche på spil i aftenens landskamp, som på opfordring fra det irske fodboldforbund blive indledt med et minut stilhed til ære for den irske manager, Steve Stauntons, far, som døde i lørdags og blev begravet mandag.
Af samme årsag har Steve Staunton holdt en lav profil udadtil i de dage, holdet har været samlet, og på pressemødet efter kampen bliver det således assistenttræner Kevin MacDonald, der repræsenterer holdets sportslige ledelse.
Du kan se den danske startopstilling her på siderne fra klokken 19.00.
Læs mere om den danske trup og billetsalget her:
Udskiftninger:
I henhold til de internationale regler kan der i venskabslandskampe skiftes op til seks spillere ud på hvert hold. Der kan vælges frit blandt alle reservspillerne.
Spilledragter:
Danmark stiller op i den traditionelle farvekombination; røde trøjer, hvide shorts og røde sokker. Irland stiller op i hvid trøjer, grønne shorts og hvide sokker.
Spilletøjet blev tjekket af kampens dommer på et organisationsmøde klokken 10.00 onsdag formiddag, hvor banen også blev inspiceret og en række øvrige forhold som transport, tilskuersituation og sikkerhed også drøftes.
Første del af organisationsmødet har deltagelse af dommerkvartetten og dommerobservatøren, mens den øvrige del af mødet har deltagelse af repræsentanter fra de to fodboldforbund, stadionledelsen, politi og brandvæsen.
Dommer og officials:
Kampens dommertrio er fra Østrig med Thomas Einwaller som dommer og linjedommerne Armin Eder og Markus Freund. Jakob Kehlet assisterer dem som fjerdedommer.)
TV-transmission:
Du kan se kampen direkte på TV2. For yderligere oplysninger om optaktsudsendelser og transmission henviser vi til
TV2.