16 spillere er udtaget til U/21-EM-kvalifikationskampen mod Slovenien, som Keld Bordinggaard udpeger til nøglekamp i gruppen. To spillere bliver efterudtaget efter træningssamling 9/10. oktober
Kasper Schmeichel griber sikkert ind i U/21-landsholdets sidste EM-kvalifikationskamp mod Skotland.
Efter en resultatmæssig skuffende start på EM-kvalifikationsturneringen har U/21-landsholdet i de to efterfølgende kampe fået mere vind i sejlene med en sikker 4-0 sejr over Litauen og 0-0 på udebane mod Skotland.
Dermed indtager Danmark med fire point en foreløbig
andenplads i EM-puljen, hvor næste opgave bliver mod Slovenien, der efter at have spillet to kampe mod Litauen ligeledes har fire point, efter at slovenerne vandt opgøret i Domzale, hvor opgøret mod Danmark også spilles.
”Det er tale om et typisk spilstærkt balkanhold med meget dygtige individualister, som meget nemt kan skabe problemer for de øvrige hold i puljen,” fortæller U/21-landsholdets træner Keld Bordinggaard.
”I de to første kampe mod Litauen viste de, at de tilhører den gruppe af hold, der skal spille om topplaceringerne i gruppen. Slovenerne er i den grad med til at gøre gruppen helt åben. Derfor kan opgøret mod dem meget nemt ende med at blive en nøglekamp for os,” siger Keld Bordinggaard, der er optimistisk før udekampen:
”Efterårets præstationer inklusiv udesejren mod Norge giver os håb om, at vi kan bide os rigtig fast i kampen om de to play off-pladser. Derfor er udekampen mod slovenerne en nøglekamp, hvor vi skal finde samme niveau for at hente den vigtige udesejr, vi går efter,” slutter landstræneren.
Indledningsvis har U/21-landsholdets træner udtaget 16 spillere, hvoraf der er 12 gengangere fra den sidste EM-kvalifikationskamp mod Skotland, som endte målløs.
|
Spiller |
Klub |
P |
K/M |
Ung. K/M |
V-U-T |
U/21-debut |
|
|
|
Må |
|
15/0 |
|
|
|
|
|
Må |
|
1/0 |
|
|
|
|
|
Fo |
|
31/1 |
|
|
|
|
|
Fo |
|
5/0 |
|
|
|
|
|
Fo |
|
12/0 |
|
|
|
|
|
Fo |
|
30/3 |
|
|
|
|
|
Fo |
|
63/8 |
|
|
|
|
|
Mi |
|
3/1 |
|
|
|
|
|
Mi |
|
14/2 |
|
|
|
|
|
Mi |
|
31/1 |
|
|
|
|
|
Mi |
|
41/4 |
|
|
|
|
|
Mi |
|
17/0 |
|
|
|
|
|
Mi |
|
15/0 |
|
|
|
|
|
An |
|
32/4 |
|
|
|
|
|
An |
|
22/2 |
|
|
|
|
|
Am |
|
4/0 |
|
|
Den 9/10. oktober har Keld Bordinggaard indkaldt 23 spillere til en U/20-U/21-træningssamling i Vildbjerg, og vil efterfølgende udtage de sidste to spillere til kampen mod Slovenien, der spilles tirsdag den 16.oktober klokken 18.00 i Sportni Park Stadium, Domzale