Nyheder

Mejer og Jensen tilbage på landsholdet

0 anbefalinger
De to Brøndby-angribere Lene Jensen og Tanja Mejer Christensen er tilbage på A-landsholdet. Landstræner Kenneth Heiner-Møller har udtaget dem sammen med 16 andre spillere til EM-kval mod Slovakiet og Skotland.

Det er snart tre år siden, at 23-årige Tanja Mejer Christensen var i aktion for kvindelandsholdet. For 32-årige Lene Jensen er der gået to år, siden hun sidst stod i den rød-hvide spilletrøje.

Begge angribere spiller til daglig i Brøndby, og får nu mulighed for comeback på kvindelandsholdet.

Kvindelandsholdstræner Kenneth Heiner-Møller har nemlig udtaget dem til aprils to EM-kvalifikationskampe, hvor det først gælder Slovakiet på udebane den 23. april, og siden Skotland på hjemmebane på Viborg Stadion den 27.

De to spillere skal sammen med de øvrige 16 i landsholdstruppen gerne skaffe Danmark to sejre. Kun et hold fra Danmarks EM-pulje går nemlig direkte videre til EM-slutrunden i Finland i 2009.

Ukraine, der har spillet to kampe mere end Danmark, fører i øjeblikket puljen med maksimum-point. Danmark ligger nummer to med seks point efter sejr over Skotland og Portugal, mens Slovakiet ligger på tredjepladsen med seks point efter fem kampe.

Gode offensive kort

Kvindelandstræner Kenneth Heiner-Møller har udtaget en udsædvanlig offensiv truptil de to EM-kvalifikationskampe mod først Slovakiet og senere Skotland

Ud over de sædvanlige angribere og målscorere som Cathrine Paaske Sørensen, Johanna Rasmussen, Maiken With Pape og Merete Pedersen har landstræneren tilføjet to helt nye ingredienser - nemlig de to Brøndby-angribere, Lene Jensen og Tanja Mejer Christensen.

For 32-årige Lene Jensen og 23-årige Tanja Mejer Christensen er det begge første gang, at de bliver udtaget i Kenneth Heiner-Møllers tid som kvindelandstræner. Begge har længe været væk fra A-landsholdet, men har gjort det så godt i forårets første kampe, at de kom med i 18-mands-truppen:

"Både Lene og Tanja har virket usædvanligt skarpe dette forår. De virker tændte, er i fysisk god form, og har imponeret mig i deres spil. Med dem i truppen har vi fået en stor bredde i vores spil-typer offensivt. Det glæder mig - og vil forhåbentlig frustrere vores modstandere," lyder det fra Heiner-Møller, der fortsætter:

"Vi ved, at vi formentlig kommer til at spille to EM-kvalifikationskampe mod modstandere, der stiller sig bag bolden og forsvarer. Derfor er det vigtigt, at vi har angribere, der kan sættes ind i en enhver tænkelig situation. Lene og Tanja tilføjer noget nyt til vores trup, så det forhåbentligt bliver svært for modstanderen at lukke os ned. De er to spændende typer, som er forskellige fra dem, vi ellers har på holdet. Tanja har vist, at hun er en selvstændig målscorer, der både kan sætte boldene ind, men som også kan være med i opspillet - og Lene Jensen er i løbet af det seneste år især blev teknisk dygtig. Hun er med i stort set hver eneste scoring for Brøndby," siger Kenneth Heiner-Møller.

Han og kvindelandsholdet kan opleves på Viborg Stadion den 27. april klokken 12:00, hvor Danmark spiller EM-kvalifikationskamp mod Skotland. Kampen mod Slovakiet spilles den 23. april på udebane. 

Truppen:

Af: Helle Møller Riis

08. april 2008, 01:04

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: