Aberdeens Christopher Maguire drev gæk med det danske forsvar og var med to mål hovedarkitekten bag en sikker skotsk 5-1 sejr over U/19-landsholdet i venskabskampen i Perth
”At tabe 5-1 til Skotland er ikke godt nok,” så kontant var konstateringen fra U/19-landsholdets træner Per Andersen, efter holdet havde tabte med hele 5-1 til Skotland i venskabskampen i Perth.
Per Andersen var tydeligt frustreret over kampen, som trods resultatet dog havde nogle opløftende momenter:
”Det var en mærkelig kamp, for vi har faktisk bolden en del mere end skotterne, men de var meget mere effektive og aggressive i deres kontraspil, hvor vi laver nogle store fejl. Jeg synes dog, vi var godt inde i kampen umiddelbart omkring vores udligning, men har i hele kampen store problemer med indlæg fra specielt deres højre midtbane-spiller Christopher Maguire fra Aberdeen.
Det danske U/19-landshold manglede en række profiler til kampen, men det var ikke noget, som Per Andersen ønskede at bruge som undskyldning for det store nederlag:
”Vi styrer jo faktisk spillet, men selvfølgelig er der noget galt, når der bliver scoret fem mål. Skotterne var hurtigere og os overlegne i omstillingsfasen. Individuelt var der områder, hvor vi ikke er dygtige nok, og vi hang ikke ordentligt sammen i kæderne. Det var ikke godt nok afstemt og noget, vi bliver nødt til at blive bedre til,” sagde Per Andersen, der med et smil konstaterede, at man oftere lærte mere af nederlag end sejre, så på den konto havde kampen været lærerig:
”Samtidig vil jeg fastholde, at holdet består af nogle gode spillere, der immervæk har vundet flere kampe end de har tabt i landsholdsregi,” sluttede Per Andersen.
| Kamprapport |
| Kamp |
Skotland – Danmark |
| Hold |
U/19-landsholdet |
| Status |
Venskabskamp |
| Dato |
Tirsdag den 1. april 2008 kl. 19:30 |
| Dommer |
Colin Brown, Skotland |
| Linjedommere |
Jeff Banks, Skotland og Colin Duncan, Skotland |
| Reservedommer |
Steven Crichton, Skotland |
| Resultat |
5–1 (3–1) |
| Sted |
McDiarmid Park in Perth |
| Tilskuere |
1.000 |
| Startopstilling |
| 1) |
Frederik Vang Larsen |
KB |
| 4) |
Stefan Hansen |
Hvidovre |
| 6) |
Dennis Høegh |
AGF |
| 10) |
Jesper Juelsgaard Kristensen |
Skive IK |
| 11) |
Mads Laudrup (anfører) |
FC København |
| 12) |
Ronnie Schwartz Nielsen |
AaB |
| 13) |
Casper Falborg Nordström |
AaB |
| 14) |
Mark Leth Pedersen |
Brøndby |
| 15) |
Kasper Povlsen |
AGF |
| 17) |
Mads Haarslev Thomsen |
FC Nordsjælland |
| 18) |
Daniel Wass |
Brøndby |
| Kampforløb |
| Min |
Status |
Spiller |
| 9 |
1–0 |
Mark Archdeacon, Motherwell |
| 13 |
1–1 (straffespark) |
Mads Laudrup |
| 32 |
2–1 |
Christopher Maguire, Aberdeen |
| 35 |
3–1 |
Jamie Murphy, Motherwell |
| 48 |
4–1 |
Jamie Murphy, Motherwell |
| 58 |
5–1 |
Christopher Maguire, Aberdeen |
| Ind og udskiftninger |
| Min |
Ind |
Ud |
| 46 |
Nr. 2 – Lars H. Christensen, Silkeborg |
Ronnie Schwartz Nielsen |
| 46 |
Nr. 5 – Mark Hjort, Esbjerg fB |
Dennis Høegh |
| 46 |
Nr. 9 – Pierre Kanstrup, Brøndby |
Mads Laudrup |
| 57 |
Nr. 3 – Kian H. Hansen, Esbjerg fB |
Jesper J. Kristensen |
| 74 |
Nr. 7 – Danni Jensen, FC København |
Mads Haarslev Thomsen |
| 76 |
Nr. 16 – Jonas Lössl, FC Midtjylland |
Frederik Vang Larsen |
| 88 |
Nr. 8 – Niclas Tüchsen Jensen, Viborg FF |
Mark Leth Pedersen |