Nyheder

Claus Bo Larsen dømmer Super Cup’en

0 anbefalinger
Det europæiske fodboldforbund, UEFA, har udpeget Claus Bo Larsen til dommer i onsdagens Super Cup-finale mellem Manchester United og Zenith Sankt Petersborg i Monaco. Skal dømme VM-kvalifikationskampen mellem Østrig og Frankrig næste lørdag den 6. september.
Så er der igen bud efter den internationalt højest rangerede danske dommer, Claus Bo Larsen.
 
Denne gang har det europæiske fodboldforbund, UEFA, udpeget Claus Bo Larsen til dommer i Super Cup-kampen mellem sidste års vindere af Champions League, Manchester United, og vinderne af UEFA Cup’en, Zenith Sankt Petersborg, som spilles i Monaco onsdag aften.
 
Claus Bo Larsen får assistance af linjedommerne Henrik Sønderby og Anders Nørrestrand samt Nicolai Vollquartz som fjerdedommer.
 
Super Cup-kampen symboliserer starten på de europæiske klubturneringer, der efter en række kvalifikationskampe nu bliver klar til gruppespillet i såvel Champions League som UEFA Cup’en.
 
Påsætningen er den internationalt mest prestigefyldte opgave til en dansk dommer, siden Kim Milton Nielsen i maj 2004 dømte Champions League-finalen mellem FC Porto og AS Monaco.
 
DBU har været orienteret om opgaven til Claus Bo Larsen siden starten af måneden, og har været i stand til at presse kampen ind i et i forvejen stramt program for den danske topdommer. Udover sine opgaver i de hjemlige turneringer har det internationale fodboldforbund, FIFA, udpeget ham til dommer i VM-kvalifikationskampen mellem Østrig og Frankrig lørdag i næste uge den 6. september.
 
Til kvalifikationskampen har DBU i forvejen påsat de samme linjedommere, Henrik Sønderby og Anders Nørrestrand, samt Nicolai Vollquartz som fjerdedommer, som dømmer sammen med Claus Bo Larsen i Monaco onsdag aften. Vollquartz er med sin indrangering som FIFA Catgory 1-dommer den internationalt næsthøjest rangerede danske dommer.
 
Claus Bo Larsens seneste internationale kampe var i foråret, hvor han i februar dømte Champions League ottendedelsfinalen mellem Arsenal og AC Milan og i marts, hvor han dømte kvartfinalen i samme turnering mellem Galatasaray og Chelsea.

Af: Lars Berendt

27. august 2008, 02:06

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: