DBU lancerer i dag det nye fodboldskolesite - www.dbufodboldskole.dk. Her findes masser af inspiration og oplysninger til dig, som gerne vil vide mere om DBUs fodboldskoler, og få en lille forsmag på fodboldskolen, der afholdes i hele Danmark.
Det handler både om fodbold og om vennerne, når DBU for 17. år sparker sommerens fodboldskoler i gang landet over. I år holdes der 237 fodboldskoler rundt om i det danske sommerland og det er rekord. Siden de første 84 fodboldskoler i sommeren 1993 har over end en kvart million børn og unge haft store fodboldoplevelser på DBUs Fodboldskole.
I sommeren 2008 deltog 25.435 glade børn og unge på de i alt 235 Fodboldskoler.
Kan du ikke vente til sommerferien starter, kan du allerede fra i dag både se og opleve DBUs Fodboldskoler på tætteste hold på DBUs nye fodboldsite – www.dbufodboldskole.dk. Her kan du høre fra dem, der allerede har været på en fodboldskole, se mere om, hvordan det foregår til træningen og læse om årets tema – SPIL!
Du kan også deltage i konkurrencen om at vinde en træning med landsholdet. Vi trækker lod om i alt 16 pladser på træningsbanen med det rigtige landshold. Men husk at købe din billet i god tid for at være med!
Og vil du allerede nu øve dig, kan du allerede nu finde masser af tricks og finter som du kan afprøve hjemme i baghaven eller på fodboldbanen.
Se det nye site på www.dbufodboldskole.dk