Nyheder

Skal finde rytmen i Athen

0 anbefalinger
Spillerne skal finde rytmen individuelt og som hold i årets første landskamp mod Grækenland onsdag aften, hvor fokus er rettet mod VM-kvalifikationskampene mod Malta i marts og Albanien i Parken 1. april.


Thomas Kristensen i aktion på Karaskaiki Stadion ved gårsdagens træning. Foto Per Kjærbye


Landstræner Morten Olsen er tilfreds med at have landsholdet samlet til årets første landskamp.
 
Og han er mere end tilfreds med forholdene omkring den vigtige venskabslandskamp, der tjener som optakt til VM-kvalifikationskampene mod Malta på udebane lørdag den 28. marts og Albanien i Parken onsdag den 1. april.
 
”Det føles rigtigt varmt hernede denne gang. Vi har haft gode træningsfaciliteter, og vejret er skønt og mildt. Det føles faktisk meget anderledes end sidst, vi var her for fire år siden,” husker landstræner Morten Olsen, om VM-kvalifikationskampen mod Grækenland på samme stadion for præcis fire år siden, som blev tabt 1-2. Og han fortsætter med ironi i stemmen:
 
”Jeg husker det som en kold tid både klimamæssigt og personligt. Fejlskøn fra dommerens side er nu engang en del af spillet, og Collina får vi ikke mere som dommer. Til gengæld husker jeg vores egne fejl i dén kamp, og de blev dyre for os. Det kostede os pladsen ved VM-slutrunden i Tyskland. Og den slags fejl må vi ikke gentage, hvis vi skal til VM-slutrunden i Sydafrika.
 
”Grækenland er en god modstander for os op til VM-kvalifikationskampene mod Malta og Albanien. Vi er endda så heldige, at netop Malta og Albanien møder hinanden i morgen, så derfor sender vi Torben Storm (assistenttræner og talenttræner) og vores chief scout Per Holm (talenttræner) over for at se vores kommende to modstandere an fra nærmeste hold,” fortæller Morten Olsen med henvisning til de to landes indbyrdes VM-kvalifikationskamp på Malta onsdag aften på den internationale spilledato for venskabslandskampe.
 
”For vores egen del handler kampen mod Grækenland om, at spillerne skal finde tilbage til deres individuelle rytme. Vi har mange spillere, der har været uden førsteholdsfodbold i længere perioder. Nu er de tilbage, men de mangler rytmen, og det skal vi også forsøge at binde sammen til en holdmæssig indsats, så vi er klar til de tre vigtige kampe dette forår,” siger Morten Olsen, og slutter:
 
”Vi kommer op mod en modstander, der kan spille meget mere offensivt, end de viste under EM-slutrunden sidste år. Det kan blive en rigtig god kamp, hvor vi får brug for vores fleksibilitet. Vi vil ikke fokusere på talkombinationer og systemer, men på vores egen spillestil i den udstrækning, modstanderen og voers egne spilleres fysisk tillader det.”
 
Dermed hentyder Morten Olsen til, at han formentligt vil benytte alle de tilladte seks udskiftninger i løbet kampen, fordi flere af de spillere, der kun lige er vendt tilbage efter skader, ikke kan forventes at kunne gennemføre alle 90 minutter.
 
Du kan se den danske startopstilling her på siderne fra klokken 19.15 dansk tid onsdag aften.
 
Kampen vises direkte med start klokken 20.15 dansk tid på TV3.


Startopstilling:
 
(Vil fremgå her på siderne senest fra onsdag aften klokken 19.15 dansk tid.)
 
 
Kamp:
Grækenland-Danmark

 
Status:
Venskabslandskamp

 
Dato og tid:
Onsdag den 11. februar 2009 klokken 21.15 lokal tid/20.15 dansk tid

 
Stadion:
Karaskaiki, Athen

 
Dommere:
Dommer:
Spanien
Linjedommere:
Spanien
Fjerdedommer:
Grækenland

 
Spilledragter:
Danmark:
Røde trøjer, hvide shorts, røde sokker
Grækenland:
Blå trøjer, blå shorts, blå sokker
 
Udskiftninger:
I henhold til FIFA's regler, kan der udskiftes op til seks spillere i venskabslandskampe. Der kan vælges blandt alle de registrerede indskiftningsspillere.

 
Tidligere kampe mod Grækenland

 
TV-transmission:
TV3.
 

Af: Lars Berendt

10. februar 2009, 03:46

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: