Nyheder

Futsal DM sparkes i gang

0 anbefalinger
I weekenden lørdag og søndag den 27. og 28. februar bliver der igen skruet helt op for fodboldunderholdningen, når DBU afholder Futsal-DM i Bramdrupdam-Hallerne i Kolding. Se deltagere og programmet for weekenden her. Gratis adgang til DM-stævnerne.
   
 Futsal er et et spil i højt tempo, tekniske finesser og ikke mindst mange mål. her er det fra det første DM for Ungdom for U/17 og U/19, der blev spillet den 6. februar i Maribo. Foto: www.fodboldbilleder.dk.
Teknik, tempo og ikke mindst en god omgang fodboldunderholdning er i fokus når Dansk Boldspil-Union i weekenden den 27.- 28. februar 2010 for tredje år afholder DM i Futsal – et spil i højt tempo, tekniske finesser og ikke mindst mange mål.
 
Finalisterne til de tre finalestævner, der afholdes i Kolding er nu fundet, og for tredje år i træk er ’gulddrengene’ fra den københavnske vestegn (BGA) repræsenteret ved finalestævnet, og har dermed mulighed for at tage titlen for at forsvare titlen, der har bragt holdet ud på europæiske futsal eventyr.
 
Det er ligeledes anden gang, at Bramdrupdam-hallerne lægger bane og tribuner til et Futsal-DM. Senest var første gang DM blev afholdt i 2008.
 
Kvinderne sparker stævnet i gang med finalestævne for U/18 Ungdom lørdag formiddag, men seniorerne spiller finale om eftermiddagen. Herrernes DM-stævne spilles søndag. 
 
Forud for dette finalestævne er der dog spillet masser af futsal i de indledende kampe, der blev spillet under lokalunionerne, samt under DBU. Her var holdene delt op i en Øst og en Vest-liga, hvor der var seks hold i hver liga. De to bedst placerede hold i disse ligaer er nu gået videre til finalerne.
 
Til finalestævnet vil nummer et møde nummer to fra den modsatte liga. Det vil sige, at der kommer to semifinaler, en bronzekamp og en finale.
 
Vinderen af finalen hos herrer for mulighed for at afprøve den internationale futsal, da holdet kvalificerer sig direkte til det indledende gruppespil i UEFA Futsal Cup.
 
Der er gratis adgang for alle hele weekenden! Se mere om futsal på www.dbu.dk/futsal.
 
 
3F Liga-klubberne dominerer
 
Hos kvinderne starter dagen med DM for U/18 Ungdom. Her mødes OB og Skovlunde IF samt B73 Slagelse og IK Skovbakken.
 
Se programmet her
 
Hos kvinderne på seniorsiden mødes 3F Liga-klubberne Team Viborg og KoldingQ fra Vest Ligaen med Skovlunde IF og FC Damsø fra Øst.
 
Se programmet her
 
 
BGA går igen efter guldet
 
Sport Italia vandt Øst Ligaen over sidste års danmarksmestre fra BGA på andenpladsen. Det betyder, at begge hold er klar til finalerne i Kolding. Her skal de møde Egen UI og Sæby IF Skjold fra Vest Ligaen.
 
Se dagens program her

 

Af: Pia Schou Nielsen

18. februar 2010, 09:45

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: