Nyheder

Unge talenter møder Colombia

0 anbefalinger
Flere stamspillere bliver skånet i kvindelandsholdets kamp mod Colombia tirsdag aften. På målmandsposten starter Mia Kjærsgaard-Andersen inde, det samme gør seneste debutant, Josefine Høgh Pedersen.

   
 Mia Kjærsgaard-Andersen starter inde mod Columbia, når de to hold mødes tirsdag aften. Foto-3F.

Der er lagt op til en spændende landskamp tirsdag aften, når kvindelandsholdet møder Colombia i 5-nationers turneringen ”Copa Bicentenaria” i Ciquimbo i Chile. For mens nogle stamspillere får en velfortjent pausen, får de unge talenter en stor chance for at vise landstræner Kenneth Heiner-Møller, at de er klar til A-landsholdet,

Landsholdets veteran og normale anfører gennem en årrække, Katrine S. Pedersen, skånes i kampen. Det samme sker med Cathrine Paaske Sørensen, Johanna B. Rasmussen, Julie Rydahl Bukh og Heidi Johansen.

Flere af spillerne går med lidt små belastningsskader efter 10 dages intensiv træning i Chile. Samtidig skal Danmark senere i denne uge spille mod både Argentina og Chile, der forventes at være lidt stærkere end Colombia. Så det er også en del af forklaringen på den relativt store udskiftning på landsholdet.

Sydamerika er en god udfordring

I Katrine S. Pedersens fravær i kampen bliver det Line Røddik Hansen, der bliver anfører. Line spiller sin landskamp nr. 32 mod Columbia. En kamp ogs landstræner Kenneth Heiner Møller glæder sig til at møde det sydamerikanske hold:

”Det er en fin udfordring af møde tre sydamerikanske nationer, som vi intet kender til, i hvert fald rent fodboldmæssigt,” siger landstræner Kenneth Heiner-Møller.

”Hvordan forbereder du dig og spillerne til sådan 3 kampe mod modstandere, som I ikke kender?”

”Vi fokuserer på vores eget spil, og sådan er det faktisk i de fleste kampe. Det er naturligvis vigtigt, at man kender sine modstanderes spil, styrker og svagheder, men selv i sådanne situationer, så vil jeg som træner fokusere på vores eget spil, så det er egentlig ikke noget problem at vi kender så lidt til de tre sydamerikanske hold.”

Fin læring

Det danske kvindelandshold har aldrig før mødt Colombia. Det samme gælder Argentina, som Danmark spiller imod torsdag aften og Chile, som Danmark spiller mod natten til søndag. Kampen spilles kl. 22.00 lokal tid i Chile og det er kl. 2.00 søndag morgen i Danmark.Danmark har i kvindefodbold kun mødt Colombia ved VM for U/17 hold i New Zealand i 2008, hvor kampen endte 1-1.

”Jeg har dog her i Chile set Colombias første kamp mod Chile, så jeg har en lille fornemmelse af hvad det er for en udfordring, vi står overfor. Vi kommer til at møde 3 sydamerikanske hold, der er meget mere levende i deres spil end vi er vant til i Europa, og deres spillestil er knap så organiseret som vi er vant til i Europa.

”Men det er en god træning for spillerne, fordi det tvingerne til selv at træffe beslutninger under kampen. Så selvom det bliver 3 kampe mod modstandere, som vi ikke kender, så er jeg sikker på, at det bliver en fin udfordring. Ved VM i Tyskland næste år håber jeg op, at vi får chancen for møde sydamerikanske hold, og så er denne turnering i Chile god træning og det giver spillerne en fin læring”.

Kampen mod Colombia spillet kl. 17 lokal tid, eller kl. 21 dansk tid.
Her er de 11 spillere, der starter i tirsdagens kamp: 

Nr.

Navn

16

Mia Kjærsgaard-Andersen

5

Carina Johansen

2

Line Røddik Hansen (anf.)

15

Line S. Jensen

18

Theresa Nielsen

12

Sanne Troelsgaard Nielsen

6

Nanna Christiansen

19 

Josefine Høgh Pedersen

17

Kristine Pedersen

19

Maiken With Pape

11

Katrine Veje, OB.



 
 

Af: Lennart Weber/3F

19. januar 2010, 10:11

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: