Landshold

Landshold

U14 talenttræning

U14 talenttræning, piger tilbydes i sæsonen 2014/15 udvalgte spillere årgang 2001.

Organisation, antal spillere:

Frem til d. 25. juli 2014 har klubberne mulighed at indstille spillere til U14 talenttræning. I 2013/14 blev der indstillet lige omkring 600 spillere, der i løbet af august og september blev indkaldt til udtagelsessamlinger rundt om i landet.

Efter disse udtagelsessamlinger, udvælges ca. 120 spillere til deltagelse i det kommende sæsons U14 talentsamlinger. I perioden 1. september til den 31. juli. vil der blive afholdt ca. 15 samlinger i hvert af de 6 områder.

Talentsamlingerne, der har forskellig varighed, løber over to timer en hverdagsaften eller som heldagstræninger med to træningspas på samme dag. To gange i løbet af sæsonen bliver spillerne indbudt til en miniturnering, hvor der primært spilles kampe.

Ud fra en helhedsvurdering af spillerne vil der blive udtaget ca. 50 spillere, der efter sommerferien 2014 bliver tilbudt deltagelse på U15 talenttræning.

Stabilitets- og styrketræning

Spillerne, der deltager i U14 talenttræning, skal lave stabilitets- og styrketræning 2 gange om ugen. Programmet som DBU anbefaler kan ses her.

Stabilitets- og styrketræningsprogrammet er udarbejdet med henblik på at ruste spillerne til fremtiden, både hvad angår tilpasning til øget træningsmængde, prioritet af styrketræning og specielt forebyggelse af knæskader. Knæ-øvelserne er udarbejdet i samarbejde med Mette Zebis, som er specialist på området og som bl.a. i samarbejde med DBU forsker i forebyggelse af knæskader.


Årgang 2002
 

Det er muligt at indstille spillere årgang 2002 til U14 talenttræning primo juni 2015.

Spillere, der ikke har dansk statsborgerskab

Spillere, der ikke har dansk statsborgerskab, kan deltage på U14 og U15 talenttræning, men ikke på ungdomslandsholdene. Se yderligere information her.

U14 Talenttrænere

U14 talenttræning varetages af følgende trænere:

Område Navn
Sjælland Vest Malene Olsen
Sjælland Øst Thomas Rasmussen
Fyn Marlene Kristensen
Jylland Syd Jesper Bisgaard
Jylland Midt Lars-Michael T. Andreasen
Jylland Nord Michael Hansen

 

I nedenstående vil datoplanerne for de 6 områder komme til at fremgå (vil løbende blive opdateret).

Fyn
Dato Tidsrum Sted
Tirsdag d. 16. september Kl. 18.00 - 20.00 Hjemly efterskole
Tirsdag d. 30. september  Kl. 18.00 - 20.00  Hjemly efterskole 
Onsdag d. 8. oktober  Kl. 18.00 - 20.00  Tommerup 
Lørdag d. 25. oktober  Kl. 10.00 - 15.00  Tommerup 
D. 8.-9. november  Miniturnering  Strøby (Sjælland)
Lørdag d. 22. november  Kl. 10.00 - 15.00  Tommerup 
Søndag d. 14. december Kl. 10.00 - 15.00  Tommerup 
Lørdag d. 10. januar 2015 Kl. 10.00 - 15.00  Tommerup 
Lørdag d, 21. februar  Kl. 10.00 - 15.00 Hjemly efterskole 
D. 14.-15. marts Miniturnering Tårup (Fyn)
Tirsdag d. 7. april Kl. 18.00 - 20.00  Tommerup 
     
Sjælland Vest
Dato Tidsrum Sted
Tirsdag d. 23. september Kl. 18.00 - 19.30 Borup
Onsdag d. 8. oktober Kl. 18.00 - 20.00  Borup 
Søndag d. 26. oktober Kl. 10.30 - 15.30 DBU, Brøndby
D. 8.-9. november Miniturnering Strøby
Søndag d. 7. december Kl. 9.30 - 15.30 DBU, Brøndby 
Søndag d. 11. januar 2015 Kl. 9.30 - 15.30  DBU, Brøndby 
Søndag d. 25. januar Kl. 9.30 - 15.30  DBU, Brøndby 
Søndag d. 22. februar Kl. 9.30 - 15.30  DBU, Brøndby 
D. 14.-15. marts Miniturnering  Tårup (Fyn) 
Lørdag d. 28. marts Kl. 9.30 - 15.30  DBU, Brøndby 
Onsdag d. 15. april Kl. 18.00 - 20.00 Meddeles senere 
     
Sjælland Øst
Dato Tidsrum Sted
Mandag d. 15. september 
Kl. 17.30 - 19.30
Espergærde
Mandag d. 22. september
Kl. 17.30 - 19.30
Espergærde
Mandag d. 6. oktober
Kl. 17.00 - 19.00
Espergærde
Søndag d. 26. oktober
Kl. 9.00 – 14.00
DBU, Brøndby 
D. 8.-9. november
Miniturnering
Strøby
Søndag d. 30. november
Kl. 9.30 - 14.00
DBU, Brøndby 
Lørdag d. 17. januar 2015 Kl. 9.30 - 14.00  DBU, Brøndby 
Lørdag d. 21. februar  Kl. 9.30 - 14.00  DBU, Brøndby 
Søndag d. 8. marts  Kl. 9.30 - 14.00  DBU, Brøndby 
D. 14.-15. marts Miniturnering  Tårup (Fyn) 
Tirsdag d. 7. april Kl. 17.00 - 19.00  Meddeles senere 
     
Jylland Syd
Dato Tidsrum Sted
Tirsdag d. 16. september  Kl. 18.00 - 19.45
Vejen Idrætscenter
Tirsdag d. 7. oktober Kl. 18.00 - 20.00 Bramdrupdam
Søndag d. 26. oktober   Kl. 10.00 - 15.30  Balle efterskole 
D. 1.-2. november Miniturnering  Ikast, Stadome 
Søndag d. 23. november   Kl. 10.00 - 15.30  Balle efterskole 
Søndag d. 7. december   Kl. 10.00 - 15.30  Balle efterskole 
Søndag d. 11. januar 2015  Kl. 10.00 - 15.30  Balle efterskole 
Søndag d. 25. januar   Kl. 10.00 - 15.30  Balle efterskole 
Søndag d. 22. februar Kl. 10.00 - 15.30  Balle efterskole 
D. 7.-8. marts Miniturnering  Ikast, Stadome 
Onsdag d. 24. marts Kl. 18.30 - 20.30  Balle efterskole 
     
Jylland Midt
Dato Tidsrum Sted
Mandag d. 22. september Kl. 18.00 - 20,00 Vildbjerg
Mandag d. 6. oktober Kl. 18.00 - 20.00  Lyseng 
Mandag d. 20. oktober  Kl. 18.00 - 20.00  Hornslet 
Lørdag d. 25. oktober Kl. 10.00 - 16.00  Silkeborg 
D. 1.-2. november  miniturnering  Ikast, Stadome 
Lørdag d. 22. november Kl. 10.00 - 16.00  Kjellerup 
Lørdag d. 6. december Kl. 10.00 - 16.00  Ikast, Stadome
Søndag d. 21. december  Kl. 10.00 - 16.00  Ikast, Stadome
Lørdag d. 3. januar 2015 Kl. 10.00 - 16.00  Ikast, Stadome
Lørdag d. 17. januar   Kl. 10.00 - 16.00  Spjald  
Søndag d. 1. februar Kl. 10.00 - 16.00  DBU Jylland, Tilst 
Lørdag d. 21. februar Kl. 10.00 - 16.00  Kjellerup 
D. 7.-8. marts Miniturnering  Ikast, Stadome 
Lørdag d. 28. marts Kl. 10.00 - 16.00  Vildbjerg 
Tirsdag d. 7. april Kl. 18.00 - 20.00 Vildbjerg
     
Jylland Nord
Dato Tidsrum Sted
Mandag d. 22. september 
Kl. 18.00 - 20.00 AaB
Mandag d. 6. oktober Kl. 18.00 - 20.00  Jetsmark
D. 1.-2. november   Miniturnering  Ikast, Stadome 
Lørdag d. 15. november  Kl. 10.00 - 15.00  Jetsmark
Lørdag d. 29. november   Kl. 10.00 - 15.00  AaB 
Lørdag d. 13. december  Kl. 10.00 - 15.00  AaB
Lørdag d. 10. januar 2015 Kl. 10.00 - 15.00  Brønderslev 
Lørdag d. 24. januar  Kl. 10.00 - 15.00  AaB 
Lørdag d. 7. februar  Kl. 10.00 - 15.00  AaB 
Lørdag d 21. februar Kl. 10.00 - 15.00  AaB 
D. 7.-8. marts Miniturnering  Ikast, Stadome 
Lørdag d. 28. marts  Kl. 10.00 - 15.00  AaB 
 
 
Glemt adgangskode?
Indtast dit brugernavn eller email her, så vi din adgangskode til dig.
Brugernavn / E-Mail:
ELLER
 
Lav ny profil uden Facebook