AB mod Lyngby i DBU Pokalen

95 hold var i hatten, heraf 44 fra de tre øverste divisioner, da der i dag blev trukket lod til 1. runde af DBU Pokalen.

Det bliver kaldt den hurtigste vej til Europa, og det er ikke E45, man snakker om, men derimod DBU Pokalen, hvor de hold, der træder ind i turneringens 1. runde, kun er otte kampe fra deltagelse i Europa League.

Halvdelen af holdene i hatten havde dog kæmpet en hård kamp for at kvalificere sig til hovedturneringen igennem lokale kvalifikationsrunder, og i 1. runde er der fortsat tale om en geografisk opdeling i fem puljer, hvor serieholdene får selskab af 44 hold fra Herre-DM.


Lodtrækningen 1. runde:

Vest – 50 hold
(Nord-puljen) - 10 hold
Hirtshals B (S1)
- Vendsyssel FF (1D)
Thisted (2D)
- Skive (1D)
Aars IK (JS)
- Jammerbugten FC (2D)
Højslev Station IF (S2)
- Aalborg Chang (S1)
Skagen (S1)
- Hobro (1D)
Midt-puljen) – 16 hold
Ringkøbing (2D)
- AC Horsens (1D)
Odder (DS)
- FC Skanderborg (2D)
Aarhus 1900 (S1)
- Silkeborg IF (1D)
Kjellerup (2D) - Aarhus Fremad (2D)
Silkeborg KFUM (S3)
- Mejrup GU (S1)
FC Djursland (DS)
- Skovbakken (2D)
Aabyhøj IF (JS)
- Viby (DS)
Tjørring IF (JS) - Brabrabd (2D)
(Syd/Fyn-puljen) – 24 hold
Hedensted (DS)
- Middelfart (2D)
KRFK (S1)
- Stjernen (S1)
Oure-skolerne (S1)
- Næsby (2D)
Bramming (S1) - Fjordager (FS)
Holluf-Pile (S2)
- Langeskov (FS)
Grindsted GIF (S2)
- Kolding B (DS)
Varde (2D)
- Vejle (1D)
Otterup (2D)
- Fredericia (1D)
Tarup Paarup (FS)
- FC Sydvest (2D)
FC Sønderborg (JS) - FC Svendborg (2D)
Glamsbjerg (S1) - Marienlyst (2D)
Sæding/Guldager IF (JS)
- Oversidder
Øst – 46 hold
(Fyn/Sjælland/LF-puljen) – 12 hold
TGB (LFS)
- Svebølle (2D)
Haslev FC (SS)
- Næstved (2D)
Nakskov (DS)
- HB Køge (1D)
Tuse (S1)
- Nordvest FC (2D)
Herlufsholm (SS)
- Nykøbing FC (2D)
Kalundborg (S1)
- Sydalliancen (LFS)
(Sjælland/København/Bornholm-puljen) – 34 hold
Dragør BK (KS) - B1908 (2D)
FC Udfordringen (S2) - Virum-Sorgenfri (DS)
Sunred Beach (S2)
- FC Helsingør (2D)
Nørrebro United (S1)
- Birkerød (2D)
BK Skjold (DS)
- FC Roskilde (2D)
Avedøre (DS)
- Fremad Amager (2D)
Vallensbæk IF (S1)
- BSV (2D)
FB (KS)
- LSF (DS)
Rønne fB (KS) - Avarta (2D)
Allerød FK (SS)
- BGA (DS)
SC Egedal (DS)
- Frem (2D)
BSF (DS)
- NB Bornholm (2D)
Olympia 1921 (S2)
- HIK (2D)
B93 (2D)
- Herlev (2D)
Fredensborg BI (SS)
- Brønshøj (1D)
Rishøj (2D)
- Hvidovre (2D)
AB (1D)
- Lyngby (1D)
Forkortelser
S4 Serie 4
S3 Serie 3
S2 Serie 2
S1 Serie 1
JS Jyllandsserien
FS Fynsserien
SS Sjællandsserien
LFS Lolland-Falsterserien
KS Københavnsserien
DS Danmarksserien
2D 2. Division
1D 1. Division
SL Superligaen

 

1. runde er programsat i dagene tirsdag den 13. august og onsdag den 14. august.

Kampene kan dog blive ændret efter ønske fra TV3. Klubberne er velkommen til at flytte kampene til en af den anden dag, såfremt man kan blive enige herom.

Du kan læse mere om DBU Pokalen på vores facebookside eller se videoklip fra de indledende runder på DBU WEB-TVs specielle DBU Pokal-kanal. 

Skriv en kommentar

Skriv kommentar (Kræver login)

0

Ingen kommentarer endnu - skriv den første