Information forældre

Bevægelse, teamwork og fantasi er i forgrunden

Playmakers' et unikt historiefortællingskoncept og stoler på en legende tilgang , Hvor bevægelse, teamwork og fantasi er i fokus.

Alle træningssessioner følger en historie om et Disney-hit. Spil- og træningsenhederne strækker sig over 8-10 uger ved hver af værtsklubberne i Danmark. Pigerne vil opleve et spændende, mangesidet Disney-eventyr sammen med deres undervisere og vejledere, der er specielt uddannet til dette projekt.

 

DSC01864

'Playmakers' tilbyder alle unge piger ...

  • ... en hidtil uset sportsoplevelse.
  • ... en sjov, varieret og frem for alt sikker introduktion til fodbold - gennem træning, spil og de spændende historier om Disney.
  • ... ikke kun pladsen til at være fysisk aktiv og holde sig i form, men også miljøet til at udvikle sig personligt, styrke selvtilliden, få erfaringer, finde venner for livet og en kærlighed til fodbold.
  • ... det bedste koncept, baseret på aktuelle forskningsresultater, der giver piger den maksimale indlæringseffekt og maksimal nydelse af fodbold.

Vi er stolte over at præsentere værtsklubber i Danmark. Herunder kan du se værterne for Playmakers.

 

Sjælland

Vært for Playmakers  forår 2022   Adresse Start Træningstid Tilmelding  kontakt
Albertslund IF Fodbold   Skallerne 14, 2620 Albertslund 24. april Søndag kl. 10.00-11.00 Tilmeld dig her  pigeleder@aif-fodbold.dk  
B73 Slagelse    Hjorthøjvej 57, 4200 Slagelse 23. april Lørdag kl. 9.00-10.00 Tilmeld dig her   
Dragør Boldklub   Halvejen 5, 2791 Dragør   30. april Lørdag kl. 10.00-11.00 Tilmeld dig her pigeformand@dragoer-boldklub.dk 
Faxe-Haslev Pigefodbold   Sofiendalskolen, Sofiendalsvej 42A, 4690 Haslev  24. april Søndag kl. 10.00-11.00 Tilmeld dig her  bo.krejnaa@gmail.com
FC Rudersdal   Rundforbi idrætscenter, Egebækvej 118-120,  21. april Torsdag kl. 16.30-17.45 kontakt@FCRudersdal.dk  an@fcrudersdal.dk
Helsingør IF   Helsingør Idrætspark, GL. Hellebækvej 63-65 hus C, 3000 Helsingør 11. april  Mandag 17.00-18.00 Tilmeld dig her jenslarsen@bio.ku.dk 
Jernløse Boldklub   Gl. Skovvej 150B, 4420 Regstrup 20. april Onsdag kl. 14.30-15.30 Tilmeld dig her  formand@jernloeseboldklub.dk
Kastrup Boldklub   Røllikevej 5, 2770 Kastrup 21. april Torsdag kl. 16.30-17.40 Tilmeld dig her chr_the@hotmail.com
Ledøje-Smørum   Smørum Idrætscenter, Flodvej 62, 2765 Smørum 26. april Tirsdag kl. 17.00-18.00 Tilmeld dig her  tina.getreuer@gmail.com
Måløv Boldklub   Måløv Hovedgade 48, 2760 Måløv 23. april Lørdag kl. 10.00-11.00 Tilmeld dig her  stina6006@gmail.com 
Roskilde Boldklub 1906   Rådmandshaven 10, 4000 Roskilde  18. april Mandag kl. 16.30-17.30 Tilmeld dig her natalierathbone@yahoo.dk 
Store Heddinge   Parkevej 5, 4660 Store Heddinge 26. april Tirsdag kl. 17.00-18.00 Tilmeld dig her  monhja@gmail.com
Sundby Boldklub   Raffinaderivej 3, 2300 KBH S 28. april Torsdag kl. 16.15-17.30 Tilmeld dig her idaperin84@gmail.com 
Valby Boldklub   Julius Andersens Vej 10, 2450 København 24. april Søndag kl. 10.00-11.00 Tilmeld dig her  johanne-ladegaard@hotmail.com
Ølstykke FC   Tranekærvej 3, 3650 Ølstykke  24. april

Søndag kl. 10.00-11.15

Tilmeld dig her  helgesvej17@yahoo.dk
Ørslev Fodboldklub   Fragevej 4, 4760 Vordingborg 21. april

Torsdag kl. 16.15-17.15

Tilmeld dig her  Sonnioe@gmail.com

Jylland 

Vært for Playmakers forår 2022   Adresse   Start Træningstid
 Tilmelding   kontakt
FB Fodbold (Bredsten)   Bredstenhallen, Skolevænget, 7182 Bredsten   20. april Onsdag kl. 17.00-18.00 og lørdag kl. 11.00-12.00  Tilmeld dig her    formand@fb-fodbold.dk
FC Horsens   Ternevej 83, 8700 Horsens    26.04 Tirsdag kl. 16.30-17.30 Tilmeld dig her    fchorsensplaymakers@gmail.com 
Frederikshavn FI   Fodboldvej 7, 9900 Frederikshavn     Mandag og onsdag kl. 17.00-18.15 Tilmeld dig her    thomasaxelsen@hotmail.dk
Galten FS   

Klank Idrætscenter, Bane 5, Baunevej 11, 8464 Galten

  8. maj  Søndag kl. 9.00-10.00 Tilmeld dig her    reeseipsen@hotmail.com 
Haderslev FK   Stadionvej 5, 6100 Haderslev (Bane 3)    6. april Onsdag kl. 17.00-18.30

Tilmeld dig her 

  2007@hfkudvalg.dk
HOG Hinnerup   Svinget 4, 8382 Hinnerup   21. april Torsdag kl. 17.00-18.00

Tilmeld dig her 

  annekroegerfodbold@gmail.com
Holsted FB   Banerne for enden af Idræts Alle, 6670 Holsted   20. april Onsdag kl 16.00-17.00

Tilmeld dig her 

  trineogtobias@hotmail.com
IF Lyseng  

Lyseng Idrætspark, Lysengvej 1a, 8270 Højbjerg (bane 1)

  3. maj Tirsdag og Torsdag kl. 17.00-18.00 Tilmeld dig her    disney@lyseng.dk 
Silkeborg KFUM  

Søholt Parkvej 8, 8600 Silkeborg

  20. april Onsdag kl. 16.30-17.30 Tilmeld dig her    margrethebro@hotmail.com
Sjørring BK/FC Thy piger   Hjørnet 2,7700 Thisted    20. april Onsdag kl. 15.30-16.30 Tilmeld dig her    andersen.bent@sol.dk
Tarp Boldklub   Bryndum Skole, Bryndumvej 27, 6715 Esbjerg N   20. april Onsdag KL. 16.30-17.30 Tilmeld dig her   kasserer@tarpboldklub.dk
Team Viborg   Liseborgvej 37, 8800 Viborg   1. maj Søndag kl. 9.00- 10.00 Tilmeld dig her    daa@email.dk
Aalborg Freja   Vestre Fjordvej 15,9000 Aalborg    19. april Tirsdag kl. 16.00-17.30 Tilmeld dig her    born@aalborgfreja.dk
Aars Idrætsklub   Lyngsøvej 2B, 9600 Aars   21. april Torsdag kl. 17.00-18.00 Tilmeld dig her   centerleder@aarsik.dk 

Fyn

Vært for Playmakers forår 2022  Adresse Start Træningstid Tilmelding Kontakt
Dalum IF Kunstgræsbanen ved Tingløkkeskolen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV 20.april Onsdag kl. 16.30 -17.30 Tilmeld dig  her  Roesdahl@hotmail.com
MG-BK Fodbold  Færøvej 54, 5500 Middelfart 20. april Onsdag kl. 17.00- 18.00 Tilmeld dig her anw@mg-bk.dk

 


 

Markedsføring
DBU, DBU A/S og tilknyttede samarbejdspartnere forbeholder sig ret til at anvende fotos med motiver af autentiske eller opstillede situationer med alle deltagere på DBU's aktiviteter i markedsføringsmæssig sammenhæng uden betaling.