U14 Talentudvikling

U14 talenttræning, piger tilbydes i sæsonen 2019/20 udvalgte spillere årgang 2006. 

Organisation, antal spillere: 

Klubber fra hele landet har indstillet 500 spillere til U14 talenttræning og disse spillere vil i løbet af august og september deltage i udtagelsessamlinger. 

Efter udtagelsessamlingerne udvælges ca. 150 spillere til deltagelse i det kommende sæsons U14 talentsamlinger. I perioden 1. september til den 31. juli. vil der blive afholdt ca. 15 samlinger i hvert af de 6 områder. 

Talentsamlingerne, der har forskellig varighed, løber over to timer en hverdagsaften eller som heldagstræninger med to træningspas på samme dag. To gange i løbet af sæsonen bliver spillerne indbudt til en samling over en weekend. 

Ud fra en helhedsvurdering af spillerne vil der blive udtaget ca. 50 spillere, der efter sommerferien 2019 bliver tilbudt deltagelse på U15 talenttræning.

Stabilitets- og styrketræning

Spillerne, der deltager i U14 talenttræning, skal lave stabilitets- og styrketræning 2 gange om ugen. Programmet som DBU anbefaler kan ses her.

Stabilitets- og styrketræningsprogrammet er udarbejdet med henblik på at ruste spillerne til fremtiden, både hvad angår tilpasning til øget træningsmængde, prioritet af styrketræning og specielt forebyggelse af knæskader. Knæ-øvelserne er udarbejdet i samarbejde med Mette Zebis, som er specialist på området og som bl.a. i samarbejde med DBU forsker i forebyggelse af knæskader.

Spillere, der ikke har dansk statsborgerskab

Spillere, der ikke har dansk statsborgerskab, kan deltage på U14 og U15 talenttræning, men ikke på ungdomslandsholdene. Se yderligere information her.

Årgang 2005

Vi har modtaget alle indstillinger af årgang 2005. 
Den 24. juli 2018 vil der blive sendt information ud til spillerne, om hvilket center de tilhører og hvilken udtagelsessamling de skal deltage i. 


U14 Talenttrænere

U14 talenttræning varetages af følgende trænere:

Område Navn Telefon nummer 
Sjælland Vest Vinnie Baun  20 16 31 13
Sjælland Øst Thomas Rasmussen  40 92 88 92
Fyn Morten Christiansen  28 11 81 00
Jylland Syd Jesper Skou Bendixen  25 14 47 39
Jylland Midt Lars-Michael Andreasen  20 60 37 62
Jylland Nord Lasse Bigum  20 94 88 01

 

Datoplan for U14 talenttræning  (opdateres løbende)
Da vi endnu ikke har fået bekræftelse fra alle afviklingsstederne, må der tages forbehold for ændringer. 

Fyn    
Dato Tidsrum Sted
Tirsdag d. 15. januar Kl. 18.00 - 20.00  Tommerup 
Søndag d. 3. februar Kl. 10.00 - 15.30  BGI, Bjerre 
Søndag d. 3. marts Kl. 10.00 - 15.30  Efterskolen ved Nyborg 
Søndag d. 31. marts  Kl. 10.00 - 15.30  Tommerup 
Lørdag d. 27. - søndag d. 28. april  Weekendsamling  Tårup, Fyn 
Onsdag d. 22. maj Kl. 18.00 - 20.00 Tommerup
Torsdag d. 6. juni Kl. 18.00 - 21.00 Vinding
     
Sjælland Vest    
Dato Tidsrum Sted
Onsdag d. 23. januar  Kl. 18.00 - 20.00  Solrød 
Onsdag d. 6. februar   Kl. 18.00 - 20.00  Ballerup
Søndag d. 10. marts  Kl. 09.00 - 16.00  DBU
Tirsdag d. 12. marts  Kl. 18.00 - 20.00  Ballerup
Onsdag d. 20. marts Kl. 18.00 - 20.00 Solrød
Lørdag d. 6. april  Kl. 09.00 - 16.00  DBU
Lørdag d. 27. - søndag d. 28. april Weekendsamling Tårup, Fyn 
Onsdag d. 8. maj  Kl. 18.00 - 20.00  Solrød 
Onsdag d. 12. juni  Kl. 18.00 - 20.00  Solrød 
     
Sjælland Øst    
Dato Tidsrum Sted
Lørdag d. 19. januar Kl. 09:30 - 14:30  DBU
Søndag d. 10. marts Kl. 09:30 - 14:30  DBU
Tirsdag d. 9. april Kl. 17:30 - 19:30  Birkerød
Lørdag d. 27. - søndag d. 28. april Weekendsamling  Tårup, Fyn 
Tirsdag d. 7. maj Kl. 17:30 - 19:30  Birkerød 
Tirsdag d. 21. maj  Kl. 17:30 - 19:30  Birkerød
     
Jylland Syd    
Dato Tidsrum Sted
Lørdag d. 19. januar  Kl. 10.00 - 12.00  Bramdrupdam 
Søndag d. 3. februar  Kl. 10.00 - 15.30  BGI, Bjerre 
Søndag d. 24. februar  Kl. 10.00 - 15.30  Rødding 
Søndag d. 17. marts  Kl. 10.00 - 15.30  Varde
Onsdag d. 3. april Kl. 18.00 - 20.00 Vejle
Onsdag d. 24. april Kl. 18.00 - 20.00 Bramdrupdam
Torsdag d. 16. maj Kl. 18.00 - 20.00 Rødekro
Lørdag d. 25. - søndag d. 26. maj Weekendsamling Horsens
Torsdag d. 6. juni Kl. 18.00 - 21.00 Vinding
     
Jylland Midt    
Dato Tidsrum Sted
Lørdag d. 26. januar  Kl. 10.00 - 16.00  Ikast 
Lørdag d. 23. februar Kl. 10.00 - 16.00  Grenå 
Lørdag d. 23. marts  Kl. 10.00 - 12.00  Kjellerup 
Mandag d. 8. april Kl. 18.00 - 20.00 Ryomgård
Tirsdag d. 30. april K. 18.00 - 20.00 Vildbjerg
Tirsdag d. 14. maj Kl. 18.00 - 20.00 Lyseng IF
Onsdag d. 15. maj Kl. 18.00 - 20.00 Silkeborg IF Q
Mandag d. 3. juni Kl. 18.00 - 20.00 Skive
Tirsdag d. 11. juni Kl. 18.00 - 20.30 Aars
     
Jylland Nord    
Dato Tidsrum Sted
Lørdag d. 2. februar Kl. 10.00 - 16.00 Dronningborg 
Lørdag d. 2. marts Kl. 10.00 - 16.00  Svenstrup 
Mandag d. 18. marts Kl. 18.00 - 20.00 Aars
Tirsdag d. 19. marts  Kl. 18.00 - 20.00  Fortuna Hjørring 
Tirsdag d. 23. april  Kl. 18.00 - 20.00  Aalborg 
Tirsdag d. 30. april   Kl. 18.00 - 20.00  Løgstør 
Tirsdag d. 14. maj  Kl. 18.00 - 20.00  Randers Freja 
Lørdag d. 25. - søndag d. 26. maj Weekendsamling Horsens
Tirsdag d. 11. juni Kl. 18.00 - 20.30 Aars