Pernille Harder

Klik på billedet for fuld størrelse
Fødselsdag:15. november 1992
Placering:Angreb
Bemærkninger:Årets spiller 2015
Årets Talent 2010
Nuværende klub:VfL Wolfsburg
Billeder:Pernille_Harder 

Klubber som landsholdsspiller

KlubStartetStoppetBemærkninger
VfL Wolfsburg 2017  
Linköpings FC 20122016 
IK Skovbakken 20102012 
Team Viborg 20072010 

Landskampsstatistik

 KampeVundneUafgjorteTabteMålscoreMålIndsk.Udsk.Gule kortRøde kort
A-Landshold 105 45 27 33 216 -  116 53 8 24 2 0
U19-landshold 15 8 1 6 38 -  18 13 0 3 0 0
U17-landshold 23 10 4 9 59 -  35 9 1 11 0 0
U16-landshold 3 2 0 1 10 -  3 0 0 2 0 0
Alle hold 146 65 32 49 323 -  172 75 9 40 2 0

Landskampsstatistik (Uofficielle kampe)

 KampeVundneUafgjorteTabteMålscoreMålIndsk.Udsk.Gule kortRøde kort
U17-landshold 1 0 0 1 2 -  5 0 0 0 0 0

A-Landshold (Alle kampe)

#DatoResModstanderMålSpillestedKamptype
105 09-10-2018 1 - 2 Holland 0 Viborg, Danmark VM-kvalifikationskamp
104 05-10-2018 0 - 2 Holland 0 Breda, Holland VM-kvalifikationskamp
103 04-09-2018 0 - 1 Sverige 0 Viborg, Danmark VM-kvalifikationskamp
102 30-08-2018 1 - 1 Kroatien 0 Viborg, Danmark VM-kvalifikationskamp
101 12-06-2018 5 - 1 Ungarn 1 Viborg, Danmark VM-kvalifikationskamp
100 08-06-2018 5 - 1 Ukraine 1 Lviv, Ukraine VM-kvalifikationskamp
99 09-04-2018 1 - 0 Ukraine 0 Viborg, Danmark VM-kvalifikationskamp
98 05-03-2018 0 - 2 Japan 0 Faro, Portugal Algarve Cup
97 02-03-2018 2 - 3 Holland 1 Vila Real de Santo António, Portugal Algarve Cup
96 28-02-2018 0 - 0 Island 0 Lagos, Portugal Algarve Cup
95 22-01-2018 1 - 5 USA 0 San Diego, USA Venskabskamp
94 24-10-2017 4 - 0 Kroatien 2 Zagreb, Kroatien VM-kvalifikationskamp
93 19-09-2017 6 - 1 Ungarn 1 Győr, Ungarn VM-kvalifikationskamp
92 06-08-2017 2 - 4 Holland 1 Enschede, Holland EM-slutrunde
91 03-08-20171 0 - 0 Østrig 0 Breda, Holland EM-slutrunde
90 30-07-20172 2 - 1 Tyskland 0 Rotterdam, Holland EM-slutrunde
89 24-07-2017 1 - 0 Norge 0 Deventer, Holland EM-slutrunde
88 20-07-2017 0 - 1 Holland 0 Rotterdam, Holland EM-slutrunde
87 16-07-2017 1 - 0 Belgien 0 Doetinchem, Holland EM-slutrunde
86 06-07-2017 2 - 4 Østrig 0 Weiner Neustadt, Østrig Venskabskamp
85 01-07-2017 1 - 2 England 1 Gladsaxe, Danmark Venskabskamp
84 11-04-2017 5 - 0 Finland 1 Slagelse, Danmark Venskabskamp
83 08-03-20173 1 - 1 Australien 1 Albufeira, Portugal Algarve Cup
82 06-03-2017 6 - 1 Rusland 3 Vila Real de Santo António, Portugal Algarve Cup
81 01-03-2017 0 - 1 Canada 0 Lagos, Portugal Algarve Cup
80 23-01-2017 1 - 1 Skotland 0 Paralimni, Cypern Venskabskamp
79 20-01-2017 2 - 2 Skotland 1 Larnaca, Cypern Venskabskamp
78 28-11-2016 3 - 1 Belgien 2 Tubize, Belgien Venskabskamp
77 20-09-2016 2 - 0 Sverige 0 Viborg, Danmark EM-kvalifikationskamp
76 15-09-2016 5 - 0 Moldova 3 Chisinau, Moldova EM-kvalifikationskamp
75 07-06-2016 6 - 0 Polen 2 Viborg, Danmark EM-kvalifikationskamp
74 02-06-2016 4 - 0 Slovakiet 1 Viborg, Danmark EM-kvalifikationskamp
73 07-04-2016 0 - 0 Polen 0 Tychy, Polen EM-kvalifikationskamp
72 04-03-2016 1 - 4 Island 0 Parchal, Portugal Algarve Cup
71 02-03-2016 1 - 0 Canada 0 Albufeira, Portugal Algarve Cup
70 25-01-2016 1 - 2 Holland 0 Belek, Tyrkiet Venskabskamp
69 22-01-2016 0 - 2 Holland 0 Belek, Tyrkiet Venskabskamp
68 26-11-2015 1 - 0 Slovakiet 0 Senec, Slovakiet EM-kvalifikationskamp
67 27-10-2015 0 - 1 Sverige 0 Göteborg, Sverige EM-kvalifikationskamp
66 22-10-2015 4 - 0 Moldova 1 Viborg, Danmark EM-kvalifikationskamp
65 22-09-2015 1 - 4 Schweiz 0 Biel-Bienne, Schweiz Venskabskamp
64 17-09-2015 2 - 0 Rumænien 0 Mogosoaia, Rumænien Venskabskamp
63 08-04-2015 3 - 3 Sverige 1 Stockholm, Sverige Venskabskamp
62 11-03-2015 2 - 5 Norge 2 Albufeira, Portugal Algarve Cup
61 09-03-2015 2 - 2 Portugal 0 Albufeira, Portugal Algarve Cup
60 06-03-2015 1 - 4 Frankrig 0 Algarve, Portugal Algarve Cup
59 04-03-2015 2 - 1 Japan 0 Parchal, Portugal Algarve Cup
58 15-01-2015 2 - 3 New Zealand 0 Belek, Tyrkiet Venskabskamp
57 12-01-2015 1 - 1 New Zealand 0 Belek, Tyrkiet Venskabskamp
56 17-09-2014 0 - 1 Israel 0 Vejle, Danmark VM-kvalifikationskamp
55 13-09-2014 8 - 0 Malta 0 Vejle, Danmark VM-kvalifikationskamp
54 21-08-2014 1 - 0 Island 1 Reykjavik, Island VM-kvalifikationskamp
53 19-06-2014 5 - 0 Israel 1 Tel Aviv, Israel VM-kvalifikationskamp
52 24-11-2013 5 - 0 Malta 1 Valetta, Malta VM-kvalifikationskamp
51 31-10-2013 0 - 1 Schweiz 0 Vejle, Danmark VM-kvalifikationskamp
50 26-10-2013 1 - 1 Serbien 1 Beograd, Serbien VM-kvalifikationskamp
49 25-09-2013 4 - 0 Ungarn 2 Budapest, Ungarn Venskabskamp
48 25-07-20134 1 - 1 Norge 0 Norrköping, Sverige EM-slutrunde
47 22-07-20135 1 - 1 Frankrig 0 Linköping, Sverige EM-slutrunde
46 16-07-2013 1 - 1 Finland 0 Göteborg, Sverige EM-slutrunde
45 13-07-2013 1 - 2 Italien 0 Halmstad, Sverige EM-slutrunde
44 10-07-2013 1 - 1 Sverige 0 Göteborg, Sverige EM-slutrunde
43 28-06-2013 2 - 2 Spanien 0 Vejle, Danmark Venskabskamp
42 20-06-2013 2 - 0 Island 0 Viborg, Danmark Venskabskamp
41 08-04-2013 5 - 1 Rusland 3 Horsens, Danmark Venskabskamp
40 05-04-2013 0 - 1 Holland 0 Silkeborg, Danmark Venskabskamp
39 13-03-2013 3 - 0 Mexico 1 Lagos, Portugal Algarve Cup
38 11-03-2013 0 - 2 Japan 0 Faro, Portugal Algarve Cup
37 08-03-2013 0 - 0 Norge 0 Parchal, Portugal Algarve Cup
36 06-03-2013 0 - 0 Tyskland 0 Albufeira, Portugal Algarve Cup
35 12-02-2013 0 - 0 Spanien 0 Madrid, Spanien Venskabskamp
34 19-12-2012 2 - 2 Brasilien 0 São Paulo, Brasilien Int. tour. City of São Paulo
33 16-12-2012 1 - 2 Brasilien 0 São Paulo, Brasilien Int. tour. City of São Paulo
32 09-12-2012 5 - 0 Mexico 1 São Paulo, Brasilien Int. tour. City of São Paulo
31 19-09-2012 2 - 0 Portugal 1 Vejle, Danmark EM-kvalifikationskamp
30 15-09-2012 1 - 3 Østrig 0 St. Pölten, Østrig EM-kvalifikationskamp
29 20-06-2012 1 - 0 Tjekkiet 0 Vejle, Danmark EM-kvalifikationskamp
28 04-04-2012 2 - 0 Tjekkiet 1 Prag, Tjekkiet EM-kvalifikationskamp
27 07-03-2012 3 - 1 Island 0 Ferreiras, Portugal Algarve Cup
26 05-03-2012 1 - 0 Norge 0 Ferreiras, Portugal Algarve Cup
25 02-03-2012 0 - 2 Japan 0 Parchal, Portugal Algarve Cup
24 29-02-2012 0 - 5 USA 0 Lagos, Portugal Algarve Cup
23 18-12-2011 1 - 2 Brasilien 1 São Paulo, Brasilien Int. tour. City of São Paulo
22 15-12-2011 1 - 0 Brasilien 0 São Paulo, Brasilien Int. tour. City of São Paulo
21 11-12-2011 2 - 2 Italien 1 São Paulo, Brasilien Int. tour. City of São Paulo
20 08-12-2011 4 - 0 Chile 1 São Paulo, Brasilien Int. tour. City of São Paulo
19 23-11-2011 11 - 0 Armenien 3 Vejle, Danmark EM-kvalifikationskamp
18 26-10-2011 3 - 0 Portugal 0 Barcelos, Portugal EM-kvalifikationskamp
17 22-10-2011 3 - 0 Østrig 3 Vejle, Danmark EM-kvalifikationskamp
16 21-09-2011 5 - 0 Armenien 1 Yerevan, Armenien EM-kvalifikationskamp
15 20-06-2011 1 - 0 New Zealand 0 Naters, Schweiz International turnering
14 18-06-2011 3 - 0 Wales 0 Apples, Schweiz International turnering
13 15-06-20116 1 - 1 Colombia 0 Savièse, Schweiz International turnering
12 09-03-20117 0 - 0 Norge 0 Algarve, Portugal Algarve Cup
11 07-03-2011 0 - 1 Island 0 Algarve, Portugal Algarve Cup
10 04-03-2011 1 - 3 Sverige 0 Algarve, Portugal Algarve Cup
9 02-03-2011 1 - 0 Kina 0 Algarve, Portugal Algarve Cup
8 07-10-2010 0 - 0 Schweiz 0 Brügglifeld, Schweiz VM-kvalifikationskamp
7 03-10-2010 1 - 3 Schweiz 1 Vejle, Danmark VM-kvalifikationskamp
6 16-09-20108 2 - 2 Sverige 0 Vejle, Danmark VM-kvalifikationskamp
5 11-09-2010 1 - 2 Sverige 0 Göteborg, Sverige VM-kvalifikationskamp
4 25-08-2010 0 - 0 Skotland 0 Vejle, Danmark VM-kvalifikationskamp
3 19-06-2010 7 - 0 Grækenland 0 Vejle, Danmark VM-kvalifikationskamp
2 28-10-2009 0 - 0 Bulgarien 0 Lovech, Bulgarien VM-kvalifikationskamp
1 24-10-2009 15 - 0 Georgien 3 Vejle, Danmark VM-kvalifikationskamp
Resultaterne er altid nævnt med Danmark først.

1(DK vinder 3-0 på str.) 1-0 Nadia Nadim, 1-0 Laura Feiersinger, 2-0 Pernille Harder, 2-0 Viktoria Pinther, 2-0 Sofie Junge, 2-0 Verena Aschauer, 3-0 Simone Boye Sørensen.
2
3(DK vinder 5-2 på str.) 1-2 Line Røddik Hansen, 2-2 Elise Kellond-Knight, 2-3 Stina Lykke Petersen, 2-3 Clare Polkinghorne, 2-4 Stine Larsen, 2-4 Sam Kerr, 2-5 Sanne Troelsgaard.
4(Norge vinder 4-2 på str.) 0-0 Line Røddik Hansen, 1-0 Solveig Guldbrandsen, 1-0 Theresa Nielsen, 2-0 Cathrine Dekkerhus, 2-1 Nadia Nadim, 3-1 Maren Mjelde, 3-2 Mia Brogaard, 4-2 Trine Rønning.
5(DK vinder 4-2 på str.) 0-1 Line Røddik Hansen, 0-1 Louisa Necib, 0-2 Julie Rydahl Bukh, 1-2 Gaëtane Thiney, 1-3 Nadia Nadim, 2-3 Eugénie Le Sommer, 2-3 Theresa Nielsen, 2-3 Sabrina Delannoy, 2-4 Janni Arnth Jensen.
6(Danmark taber 4-2 efter straffe)
7(DK taber 5-4 på str.) 0-1 Madeleine Giske, 17 0-1 Katrine Pedersen, 3 0-2 Nora Berge, 4 1-2 Line Røddik Hansen, 2 1-2 Lise Klaveness, 20 2-2 Sannt Troelsegaard Nielsen, 6 2-3 Runa Vikestad, 2 3-3 Kristine Pedersen, 14 3-4 Ingrid Hjelmseth, 1 4-4 Lise Munk, 9 4-5 Lindy Wiik, 10 4-5 Christina Ørntoft, 4
8Sverige vinder de to VM play off kampe sammenlagt med 4-3