DBU Pokalen: Roskilde mod Nykøbing i 1. runde

87 hold blev fordelt på 43 kampe med Nørresundby som oversidder, da der i dag blev trukket lod til 1. runde af DBU Pokalen

87 hold var i hatten, da der i dag blev trukket lod til 1. runde af DBU Pokalen. De 35 kom fra Divisionerne herunder de to nedrykkere fra Alka Superligaen Esbjerg og Viborg, mens de øvrige 52 hold kom fra lokalunionernes indledende runder

Holdene blev inddelte i fire puljer baseret på basis af geografisk beliggenhed.

Lodtrækningen gav følgende resultat:

Vest – 47 hold
Fyn-Jylland - 22 hold
Allesø (S1) - Vejle Boldklub (NBL)
B1913 (DS) - FC Sønderborg (DS)
Bramming B (S1) - Agerbæk SF/Starup IF (JS1)
Egen UI (S2) - Middelfart Fodbold (2DIV)
FC Fredericia (NBL) - Esbjerg fB(ASL)
Krarup/Espe (Alb. S) - Varde IF (DS)
KRFK (Alb. S) - Næsby (2DIV)
Marstal/Rise (Alb. S) - FC Sydvest 05 (2DIV)
Otterup (Alb. S) - Marienlyst (2DIV)
Tarup/Paarup (DS) - Dalum IF (2DIV)
Tåsinge f.B. (S1) - Kolding IF (2DIV)
Jylland - 25 hold
Birkelse IF (JS2) - Vejgaard B(2DIV)
Christiansbjerg IF (S1) - Aabyhøj IF (JS1)
DGL 2000, Aarhus (JS2) - Brabrand IF(2DIV)
Hedensted IF (JS1) - Thisted(2DIV)
Hirtshals (S1) - Kjellerup IF(2DIV)
Holstebro B (DS) - Aarhus Fremad(2DIV)
Jammerbugt FC(2DIV) - Odder IGF(2DIV)
Linde B (S2) - VSK Aarhus(2DIV)
Lystrup IF (DS) - Vendsyssel FF (NBL)
RKG (JS2) - Hatting Torsted Fodbold (JS1)
Silkeborg KFUM (JS2) - Viborg FF(ASL)
VRI (S1) - Skive IK (NBL)
Oversidder Nørresundby FB (JS1)
Øst – 40 hold
KBH/Bornholm 22 hold
BK Avarta (2DIV) - Fremad Amager (NBL)
BSF (SS) - B. 1973, Herlev (SS)
FC Græsrødderne (S3) - Vanløse IF (DS)
Helsinge Fodbold (SS) - HIK (2DIV)
Husum BK(KS) - NB Bornholm(KS)
Hvidovre IF (2DIV) - BK Frem (2DIV)
Kastrup BK (DS) - AB (NBL)
LSF (DS) - GVI (DS)
Sunred Beach (S1) - CSC (Christiania Sports Club) (S1)
Tårnby FF(KS) - Brønshøj Boldklub (2DIV)
Virum-Sorgenfri BK (DS) - B. 93 (2DIV)
-
Sjælland-Lolland-Falster 18 hold
FC Roskilde (NBL) - Nykøbing FC (NBL)
Herstedøster IC (S1) - Frem Sakskøbing (SS)
Herlufsholm GF (DS) - HB Køge (NBL)
Listrup UIF (LFS) - Holbæk (2DIV)
Ringsted IF (SS) - Fredensborg (2DIV)
Rishøj B (DS) - Greve Fodbold (2DIV)
Slagelse B&I (SS) - KFUM BK, Roskilde (DS)
VB 1968 (S1) - DMI (SS)
Ølstykke FC (S1) - Næstved BK (NBL)
Forkortelser
ASL: Alka Superliga
NBL: Nordic Bet Ligaen
2DIV: 2 Division
DS: Danmarksserien
SS: Sjællandsserien
LFS: Lolland-Falsterseiren
KS: Københavnerserien
Alb.S: Albaniserien
JS1: Jyllandsserie 1
JS2: Jyllandsserie 2
S1: Serie 1
S2: Serie 2
S3: Serie 3

Skriv en kommentar

Skriv kommentar (Kræver login)

1

  • Mega spændende lodtrækning, og sikke et udfald! Det var da rigtig spændende.
    Jeg har kigget lidt på om http://Casinolobby.dk kan dække nogle af disse, men de har ikke vendt tilbage endnu.

    Glæder mig til at se, hvad det bliver til med disse. :)
    06. januar 2018, 15:32    
    StefanJenny