Puljeinddelingen til Kvinde-DS og Herre-DS klar

DBUs Turneringsudvalg har foretaget puljeinddeling til Herre-DS og Kvinde-DS, samt fastlagt efterårets start- og slutdatoer i U/18 Piger DM.

DBUs Turneringsudvalg har inddelt de 42 hold til den kommende sæson i danmarksserien for herrer.

I henhold til propositionerne skal puljeinddelingen ske ”så vidt muligt efter geografiske kriterier og således at de i turneringen deltagende 2. hold fra klubberne i Herre-DM normalt bliver fordelt ligeligt”.
 
Turneringsudvalget har ved inddelingen truffet følgende valg:

1) De deltagende 2. hold er geografisk fordelt med seks hold øst, tre hold på Fyn og otte hold i Jylland. Udvalget har besluttet at lade Kolding (2) og Næstved (2) deltage i pulje 2, der hermed får deltagelse af fem 2. hold, hvilket også bliver antallet i pulje 1. Pulje 3 består af syv 2. hold, så udvalget har en hensigtsmæssig geografisk fordeling af 2. holdene frem for en helt ligelig fordeling.

Herefter skal yderligere fem 1. hold fra øst deltage i pulje 2.

2) Svebølle og Rishøj er geografisk placeret, således at klubberne naturligt kan deltage i pulje 2.
  
Blandt de tilbageværende hold skal tre hold øst for Storebælt deltage i pulje 2, og de udpeges efter tilsvarende kriterier, som er blev anvendt i foregående sæsoner. Der er blevet taget hensyn, således at de lange rejser i et vist omfang ”går på omgang” mellem klubberne.
 
3) Efter gennemgang af holdenes deltagelse siden 2001 i pulje 1 hhv. pulje 2, som ttidligere har været en vest-pulje, er Avedøre, Herlev og Skjold Birkerød i den kommende sæson deltagere i pulje 2. Avedøre har senest deltaget i pulje 2 i sæsonen 2004/05, mens Skjold Birkerød og Herlev spillede i pulje 2 i hhv. 2005/06 og 2006/07.


Puljeinddelingen blev herefter foretaget således:

Pulje 1Pulje 2Pulje 3
AB TårnbyAvedøreFC Djursland
B 1903 (2)B 1909 (2)Haderslev (2)
B 1921 (2)B 1913 (2)Herning Fremad (2) (O)
BK Frem (2)Dalum (2) Horsens (2)
Djøllefjelde Musse (O)Fjordager (O)IK Skovbakken (N)
Elite 3000 HelsingørHerlevKjellerup (O)
FB (O)Kolding (2) (O)Lindholm
Frederikssund (O)Marienlyst (O)Odder
GVIMiddelfartSilkeborg (2)
Herfølge (2) Næsby (N)Skive (2) (O)
Lyngby (2)Næstved (2)Vejle (2)
NB Bornholm (O)Rishøj (O) Aalborg Freja
Skovlunde (N) Skjold Birkerød Aalborg KFUM (O)
Værløse (N)Svebølle Aarhus Fremad (2)

Turneringsstart, 15. august 2009
Turneringsafslutning, 19. juni 2010


Puljeinddeling Kvinde-DS

DBUs Turneringsudvalg har foretaget puljeinddeling af de 18 hold i Kvinde-DS.
I henhold til propositionerne for turneringen sker fordelingen efter følgende principper:

Turneringen omfatter i alt 16 hold, fordelt i 2 puljer med 8 hold i hver pulje. Fordelingen af holdene i de 2 puljer foretages, så vidt muligt efter geografiske kriterier og således at de i turneringen deltagende 2. hold fra klubberne i Kvinde-DM normalt.


Puljeinddelingen blev her efter foretaget således:

Pulje 1Pulje 2
B 1901/TingstedFortuna Hjørring (2)
B 1921 (O)Fredericia KFUM (O)
B 73, Slagelse (N)IK Skovbakken (2)
BK Frem (O)Jerne IF
BK HeimdalOB (2)
BK Skjold (2)Vorup FB (O)
Brøndby IF (2) (O)Aalborg Freja (N)
Raklev GIÅrslev BK (O)

Turneringsstart, 15. august 2009
Turneringsafslutning, 19. juni 2010


Start- og slutdatoer i Pigejunior-DM

DBUs Turneringsudvalg og DBUs Licensudvalg for Piger har fastlagt spilleterminerne i U/18 Pige DM i efteråret 2009, og 1. spillerunde finder onsdag den 12. august, mens sidste spillerunde spilles lørdag 28. november.

DBUs Licensudvalg for Piger har den 23. april udvalgt holdene til U/18 Pige DM 2009/10. Læs mere her.
Af: Henrik Andersen - 29. juni 2009, 10:18

Skriv en kommentar

Skriv kommentar (Kræver login)

0

Ingen kommentarer endnu - skriv den første