MENU

Stor pokalfest på Farum Park - nu med kampfakta

I den forgangne weekend blev syv forrygende finaler i Faxe Kondi Ungdomspokalen 2015 afviklet på Farum Park. Se kampfakta her og se masser af billeder fra arrangementet på Facebook.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Farum Park danner i weekenden rammer om en sand ungdomsfest, når Faxe Kondi Ungdomspokalfinalerne 2014/2015 skal afgøres.
14 håbefulde og toptændte ungdomshold krydser klinger i syv spændende finaler, som er afslutningen på en lang og god pokalturnering. 

Mere end 1.200 hold har på landsplan deltaget i Faxe Kondi Ungdomspokalen for U13-U19 drenge og piger, hvilket selvsagt har medført et hav af indledende kampe i Faxe Kondi Ungdomspokalen landet over.
Der har været store sejre, intense lokalopgør, pokaloverraskelser - ja alt hvad en pokalturnering skal indeholde. 

Finalerne i Faxe Kondi Ungdomspokalen 2014/2015 afvikles i år over to dage - lørdag den 27. juni og søndag den 28. juni - på Farum Park efter følgende program:

Dag  Tidspunkt       Kamp Række
 27. juni 10.00 Taastrup FC - KoldingQ      U19 piger
 27. juni 12.00 Silkeborg - Brøndby U17 drenge
 27. juni 14.00 Brøndby - Skovbakken U17 piger
 28. juni 10.00 Dalum - Brøndby U14 drenge
 28. juni 12.00 Greve - Marienlyst U14 piger
 28. juni 14.00  Hillerød - Varde  U15 piger 
 28. jun 16.00 FK Viborg - AB  U15 drenge 

 Der er gratis adgang til finalearrangementet, så mød op på stadion, når DBU og Faxe Kondi byder velkommen til en "brusende" oplevelse!

KAMPFAKTA

U19 piger: Taastrup FC - Kolding Q 
Resultat 0-15
0-1 Trine Sejstrup
0-2 Trine Sejstrup
0-3 Emilie Skovrup
0-4 Ida Byrckel
0-5 Emilie Skovrup
0-6 Signe Boysen
0-7 Ida Byrckel
0-8 Emma Hoppe
0-9 Caroline Jensen
0-10 Signe Boysen
0-11 Marlene Maurik
0-12 Emma Hoppe
0-13 Emilie Skovrup
0-14 Emma Hoppe
0-15 Emma Hoppe
Pokalfighter Nete Storm Pedersen, Taastrup FC

U17 drenge: Silkeborg - Brøndby
Resultat 3-1
1-0 Kasper Thule Bach
1-1 Oliver Carrara
2-1 Mads Emil Madsen
3-1 Thomas Santos
Pokalfighter Jeppe Okkels, Silkeborg

U17 piger: Brøndby - Skovbakken
Resultat 4-6 efter straffe. Ordinær spilletid 1-1
1-0 Freja Sørensen Abildå
1-1 Laura Leth
Pokalfighter Freja Sørensen Abildå

U14 drenge: Dalum - Brøndby
Resultat 0-2
0-1 Morten Frendrup
0-2 Kristoffer Sørensen
Pokalfighter Mikkel Eslund, Brøndby

U14 piger: Greve Fodbold - Marienlyst
Resultat 2-4
0-1 Katrine Andreassen
1-1 Clara Navi
1-2 Julie Jensen
1-3 Ida Eriksen
2-3 Clara Navi
2-4 Julie Jensen
Pokalfighter Mahsa Seyedin, Greve Fodbold

U15 piger: Hillerød - Varde
Resultat 4-2
1-0 Silje Simonsen
1-1 Silke Termnsen
1-2 Sophie-Marie Ingeberg
2-2 Josefine Funch
3-2 Lea Bach Nielsen
4-2 Josefine Funch
Pokalfighter Thea Brinch, Hillerød

U15 drenge: FK Viborg - AB
Resultat 3-1
1-0 Oliver Haurits
1-1 William Rex Sørensen
2-1 Emil Frederiksen
3-1 Malthe Klausen
Pokalfighter Nikolaj Leth, FK Viborg

Der vil være masser af billeder fra finalearrangement på www.facebook.com/sjaellandskfodboldung

Log ind