Nedbrændte Børsen, Kronborg Slot og Tivoli. Det er nogle af de danske landemærker, som bliver brugt i en særlig video, som udtager de 23 spillere, der skal kæmpe for Danmark til EM 2025.

Videoen spiller på den danske nationalfølelse og er bygget op med små uddrag fra kendte danske sange som ’I Danmark er jeg født’, ’Barndommens gade’ og ’Novembervej’ samt uddrag fra fortællingen fra DBU’s EM-kampagne ”Det er kun umuligt, indtil det er gjort”. Skuespiller Susse Wold lægger stemme til det hele. Hun akkompagneres af Københavns Drengekor, der har 100-års jubilæum i år.

EM-holdet udtages af danske fans, fodboldglade børn og kendte, danske personligheder, heriblandt model Josephine Skriver, sanger Malte Ebert, skuespiller Susse Wold samt radioværterne Maria Fantino og Christian Bonde.

VM-guldvindere og holdleders smukke comeback
Ann Andreasen og Lone Smidt Nielsen fra VM-guldholdet i 1971 udtager Emma Snerle og Janni Thomsen og sparker bolden op til, at 2025-holdet kan gøre de danske verdensmestre kunsten efter. Pierre-Emile Højberg, Gustav Isaksen, Mikkel Damsgaard og Victor Froholdt fra Herrelandsholdet afslører desuden navnene på fire spillerkolleger, der trækker i de rød-hvide farver i Schweiz.

Tidligere landsholdsspiller Rikke Sevecke, der i 2024 blev tvunget til at stoppe sin fodboldkarriere på grund af en hjertesygdom, er med i filmen. Og til sidst i videoen er der også en hyldest til Kvindelandsholdets nuværende holdleder Janne Madsen, også kaldt ’Spjald’, der for nyligt gjorde comeback på holdet efter et sygdomsforløb med brystkræft.

Se videoen øverst i denne nyhed.